Nawilżacz powietrza – jaki wybrać? Ranking 2019

Jest jedna rzecz, która sygnalizuje mroźne zimowe miesiące równie pewnie, jak pierwsze opady śniegu: sucha, popękana skóra i spierzchnięte usta. Często budzisz się w środku nocy z suchymi ustami, kaszlem lub zatkanymi zatokami. Może to sygnalizować, że powietrze w twoim domu jest zbyt suche, w takim przypadku powinieneś rozważyć inwestycję w nawilżacz powietrza. Powietrze w pomieszczeniu może być różne. Albo jest zbyt wilgotne, suche, zimne lub gorące. Szczególnie istotne jest to właśnie podczas zimy, gdy ludzie starają się utrzymać ciepło w domu i często muszą radzić sobie z bardzo suchym powietrzem spowodowanym niskim poziomem wilgotności. Może powodować to szereg problemów, od podrażnionych zatok do krwawienia z nosa po pęknięte wargi. Na szczęście nawilżacz powietrza jest niedrogim rozwiązaniem, które zapewnia wilgoć w każdym zamkniętym pomieszczeniu. Podczas wybierania nawilżacza należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak łatwość czyszczenia, rozmiar i ostatecznie rodzaj.

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Rozróżnić można 4 najbardziej popularne typy nawilżaczy powietrza:

 • tradycyjne,
 • parowe,
 • ewaporacyjne,
 • ultradźwiękowe.

Nawilżacze ewaporacyjne wykorzystują zbiornik, porowaty knot i wentylator, aby umieścić wilgoć w powietrzu. Knot pochłania wodę ze zbiornika, a następnie wentylator pomaga w odparowaniu przez dmuchanie knota. Nawilżacze ultradźwiękowe wykorzystują wibracje dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, aby wytworzyć mgiełkę i pracują znacznie ciszej niż inne typy nawilżaczy. W przypadku mniejszych obszarów polecane są modele parowe z gorącą mgłą, ponieważ są one również ciche. Wrząca woda poprzez wewnętrzny element grzewczy wytwarza parę, rozpraszają ciepłą mgłę po pomieszczeniu. Dodatkowo gorąca mgła pomaga zabijać bakterie oraz grzyby. Niektóre modele są lepsze dla osób, które potrzebują miejsca na biurku do pracy, podczas gdy inne reprezentują pełne domowe rozwiązania i są wyposażone np. w funkcje przeciwdrobnoustrojowe zaprojektowane w celu ograniczenia rozwoju bakterii w zamkniętym środowisku.

Jakie są najlepsze nawilżacze powietrza? RANKING 2019

1. Nawilżacz powietrza PHILIPS HU4803/01

Typ: Nawilżacz parowy

Technologia Philips NanoCloud nawilża powietrze zarówno w pomieszaczeniach domowych jak i biurowych, utrzymując nawilżenie powietrza na stałym, polecanym poziomie od 40 do 60%.
Nawilżacz powietrza Philips posiada czytelny kolorowy wyświetlacz. Samo ustawienie jest bardzo intuicyjne. Po za podstawowymi funkcjami takimi jak automatyczne włączenie/wyłączenie, nawilżacz Philips HU4803 posiada elektroniczny czujnik mierzący % nawilżenia powietrza w otoczeniu.

2. Nawilżacz powietrza ELDOM NU5

Typ: Nawilżacz ultradźwiękowy

Pojemnik na wodę sporych rozmiarów, który starczy na ponad 17 godzin ciągłej pracy. Wytwarzona para wodna może być dodatkowo jonizowana – tym samym neutralizując jony dodatnie, które są emitowane przez urządzenia elektryczne. Nawilżacz powietrza eldom NU5 posiada czytelny, kolorowty wyświetlacz. Posiada również programator, w którym możesz ustawić włączenie/wyłączenie urządzenia ELdom o określonych porach.
Bardzo dobry sotsunek jakości do ceny. Najlepszy wybór z ograniczonym budżetem.

Sprawdź aktualną cenę

3. Nawilżacz powietrza HYUNDAI HUM282

nawilżacz powietrzna HYUNDAI HUM282

Typ: Nawilżacz ultradźwiękowy

 • Zabezpieczenie przed pracą na sucho
 • Pojemny zbiornik: 2,2 l
 • Cicha praca: 35 db
 • Czas pracy (bez uzupełniania wody): 7-22 godzin
 • Możliwość regulacji poziomu nawilżania
 • Nawilżanie zimną parą
 • Niskie zużycie energii
 • Moc: 35 W
Sprawdź aktualną cenę


Nawilżacz powietrza – jak używać?

Nawilżacze działają poprzez uwalnianie pary wodnej, w celu zwiększenia poziomu wilgoci w powietrzu, zmniejszając w ten sposób problemy spowodowane przez suche powietrze. Pomogą przekształcić pomieszczenie lub cały dom w bardziej spokojną, relaksującą przestrzeń. Niektórzy eksperci twierdzą nawet, że nawilżacz może powstrzymać Cię od chrapania. Nawilżacze wymagają regularnej konserwacji, w przeciwnym razie mogą zaszkodzić zdrowiu, niż pomóc. Brudne nawilżacze mogą hodować pleśń i bakterie, powodując nawet osadzanie się ich na ścianach. Dlatego trzeba mieć pewność, że wybrany nawilżacz jest skuteczny i łatwy do czyszczenia. Nawilżacze mogą potencjalnie emitować minerały i mikroorganizmy. Niekoniecznie mogą być szkodliwe, ale może być to uciążliwe dla astmatyków. Warto używać wody destylowanej, aby ograniczyć ten problem.

Przy codziennym stosowaniu, nawilżacze powietrza mogą znacząco wpływać na poprawę kondycji i zdrowia. Należy jednak pamiętać, że jest to środek domowy, a nie leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *