Najlepsze komputery do prac graficznych – czyli jaki laptop dla grafika

Praca na stanowisku grafika niesie ze sobą konieczność zakupu nowoczesnego sprzętu, który nie należy do najtańszych. O ile grafik zatrudniony na etacie w dobrze zarabiającej firmie ze stanowiskami pracowniczymi specjalnie dostosowanych do wymagań rynkowych swobodnie sobie poradzi, o tyle grafik będący freelancerem na własnych usługach samodzielnie musi postarać się o zakup profesjonalnego komputera do różnych technik graficznych. A ceny takich sprzętów bywają astronomiczne. Gdzie szukać w miarę tanich i sprawdzonych komputerów dla początkujących lub doświadczonych już grafików, pragnących swój stary i wysłużony sprzęt zamienić na coś znacznie lepszego, oryginalniejszego i wydajniejszego? Najlepsze komputery do prac graficznych oferują markowe firmy. Zachodnie koncerny udostępniają swoje sprzęty także w Polsce i przy odrobinie szczęścia można też natrafić na przystępne ceny. Przed dokonaniem zakupów trzeba zadać sobie pytanie – co tak naprawdę powinien posiadać nasz komputer, aby każdego rodzaju praca na nim wykonywana przynosiła nam radość, a przede wszystkim zyski? Nie trzeba zastanawiać się zbyt długo nad odpowiedzią.

Najlepsze laptopy do grafiki i ich mocne strony

Cechami komputera idealnie wpasowującego się w tryb pracy w branży związanej z grafiką są:

 • Rozbudowana pamięć dyskowa, dzięki której na dyskach zmieści się cały zasób gromadzonych informacji. Prace graficzne mają swoją wagę i potrafią zajmować dużo miejsca na dysku. Dlatego najlepsze komputery do prac graficznych powinny mieć na tyle pojemne dyski, aby nie było koniczności kupowania dodatkowej pamięci. To zawsze generuje koszty.
 • Karta graficzna umożliwiająca operowanie różnymi typami kolorów do odmiennych często projektów z różnych branż. Dzięki karcie mamy łatwość w odróżnianiu jednej pochodnej kolorystycznej od drugiej. Barwy przy przygotowywaniu projektu do wydruku są zawsze pełne i soczyste, nie trzeba się martwić, że po wydrukowaniu otrzymamy formę z niewystarczającą intensywnością koloru.
 • Duży i szeroki monitor z wysoką rozdzielczością prezentowania obrazu. Projekty graficzne tworzone od podstaw wymagają nie tylko ogromnej wprawy technicznej przy tworzeniu elementów identyfikacji graficznej, ale także możliwości przyglądania się podglądowi z maksymalnie dopasowanym powiększeniem. Dzięki temu na każdym etapie przygotowywanego projektu możemy dokonywać korekty i efekt finalny nie musi być już kierowany do ewentualnych poprawek.
 • Możliwość podłączenia tabletu graficznego do komputera, co jeszcze bardziej usprawni prace projektowe w studio graficznym, obraz w postaci mapy bitowej przekazywany być może bezpośrednio na ekran komputera. W ten sposób zaoszczędza się czas.

Jaki najlepszy laptop dla grafika wybrać – Ranking 2019

Na samym początku warto podkreślić jakie czynnika brałem pod uwagę przygotowując poniższy ranking.
Naturalnie laptop dla grafika musi mieć dobry ekran, który prawidłowo odwzorowuje kolory. Do tego mocny procesor i minimum 16GB RAM.
Ale ponadto pozycje, które umieściłem w rankingu mają bardzo dobry stosunek jakości i podzespołów do ceny. Wszak to nie sztuka, kupić dobry komputer jeśli nie ogranicza nas budżet 🙂
Podsumowując, poniższe propozycje mają ekrany wysokiej rozdzielczości z gamą kolorów sRGB, mocne podzespoły a do tego można je kupić w naprawdę przystępnej cenie.

1. LAPTOP HP OMEN 15

laptop dla grafika HP

Przekątna ekranu: 15.6′
Procesor: Intel Core i7
RAM: 16GB
Model karty graficznej:
 GeForce GTX 1060

2. LAPTOP HUAWEI MATEBOOK X PRO

laptop do grafiki huawei
Przekątna ekranu: 13.9′
Procesor: Intel Core i7
RAM: 16GB
Model karty graficznej:
GeForce GTX 1060

3. LAPTOP ASUS ZENBOOK

najlepszy tani laptop dla grafika
Przekątna ekranu: 14′
Procesor: Intel Core i7
RAM: 16GB
Model karty graficznej:
GeForce MX150

Najlepszy komputer dla grafika – stacjonarny jednak przenośny?

Początkujący grafik zawsze staje przed specyficznym dylematem – czy najlepsze komputery na rynku funkcjonują tylko w formie klasycznej, czy lepiej jednak dla własnej wygody zainwestować w laptop do grafiki? Wiele zależeć będzie od warunków, w jakich na co dzień pracujemy. Jeśli nasz przeciętny dzień pracowniczy jest na tyle zabiegany i zawsze lubimy konsultować projekty osobiście, a do tego nie mamy stałego adresu biura, tylko działamy po trosze w domu, a po trosze na różnych obiektach przemysłowych – laptop dla grafika będzie dobrym rozwiązaniem. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że komputery przenośne ulegają jednak częstszym awariom, niż wysokiej jakości komputery stacjonarne. W laptopach do grafiki nie znajdziemy tak dużych ekranów, jak w komputerach klasycznych, a przecież będzie to miało ogromny wpływ na naszą pracę.

Najlepszy laptop dla grafika – wybór Na to, jaki komputer do pracy grafika wybierzemy, wpływ ma także wiele prozaicznych czynników, na czele z wyglądem zewnętrznym. Najlepsze komputery, najbardziej pożądane sprzęty odznaczają się unikalnym wzornictwem. Nic nie robi większego wrażenia na potencjalnych kupujących od metalicznej i lśniącej świeżością sprzętu elektronicznego obudowy, z delikatnym połyskiem i wysoką odpornością na zadrapania i pozostawianie śladów dotyku ludzkiej ręki.


2 myśli na temat “Najlepsze komputery do prac graficznych – czyli jaki laptop dla grafika

 • Wrzesień 5, 2019 o 17:57
  Permalink

  To zależy do jakiej grafiki potrzebujemy kompa. Jeśli tylko do rastrowej to w zupełności wystarczy i5 i 8gb ramu, więcej nie trzeba. Karta graficzna nie ma znaczenia, może być nawet zintegrowana.

  Laptopy, które przedstawiliście to już mega wydaje maszyny, które sprawdzą się nie tylko przy grafice 2D/3D ale i przy montażu i renderowaniu filmów. IMO jeśli ktoś jest tylko grafikiem można znaleźć tańsze rozwiązanie.
  I

  Odpowiedz
 • Wrzesień 10, 2019 o 14:39
  Permalink

  DObre propozycje, ceny też spoko jak na sprzet służący do pracy. Również uważam że najlepszy komputer dla grafika nie musi mieć niewiadomo jakich parametrów ale takie laptopy z pewnością wystartczą na lata

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *