Łuparka do drewna – jaką wybrać? – RANKING 2019

Jeśli poszukujesz maszyny do łupania drzewa, która zapewni wystarczającą ilość wysokiej jakości drewna opałowego, zapomnij o siekierze i odkryj wiele opcji maszyn do łupania kłód. Niezależnie od tego, czy dzielisz drewno na użytek komercyjny, czy też zaopatrujesz się w drewno na opał w domu, istnieje wiele hydraulicznych urządzeń do łupania drewna. Mocne rębaki do drzewa, są po to aby spełnić wszystkie potrzeby.

Dzieląc kłody na mniejsze rozmiary, które sprzyjają wydajnemu sezonowaniu i spalaniu, maszyna do łupania drewna wytwarza łatwo i bezpiecznie zbiory wysokiej jakości drewna opałowego bez wytężonej pracy ręcznej.

Rębak do drewna – rodzaje

Oto kilka ważnych czynników, które należy rozważyć przy wyborze nowego rębaka do drzewa.

Planujesz mobilność, z dala od źródeł elektrycznych? Będziesz potrzebował maszyny wykorzystującej silnik spalinowy. Jeśli masz generator, który może obsługiwać maszynę, możesz wybrać silniki elektryczne. Niektóre maszyny do łupania kłód mogą być zasilane bezpośrednio przez inny pojazd. W takim przypadku wykorzystuje się skrzynie załadunkową samochodu lub przyczepę ciągnika.

rębak do drewna i drzewa

Łuparka do drewna elektryczna

Łuparki do drzewa elektryczne nie wymagają żadnego wysiłku fizycznego (oprócz montowania kłód i usuwania kawałków po ich rozdzieleniu), co czyni je idealnymi opcjami, jeśli nie jest się sprawnym fizycznie lub jeśli posiada się za dużo drewna do rozłupania. Ponieważ maszyna do drewna wykonuje całą ciężką pracę za Ciebie, można wybrać model, który ma wysoki poziom siły łupania lub taki, który może obsłużyć duże rozmiary kłód.

Rębaki do drzewa elektryczne wymagają mniej stałego czyszczenia i konserwacji niż łuparki gazowe, dlatego zamiast tego należy porównywać natężenia prądu i napięcia, aby upewnić się, że wybierzesz łuparkę, która działa wydajnie.

Zazwyczaj można oczekiwać podobnych specyfikacji dla wielu modeli łuparek elektrycznych / hydraulicznych pod względem maksymalnej siły łupania i prędkości cyklu. Te maszyny zwykle dostarczają od 4 do 7 ton siły. Te wartości uzasadniają wyższą cenę niż tańsze modele ze względu na lepszą jakość wykonania, wszechstronność i to, że zostały zaprojektowane tak, aby były proste i wygodne w użyciu.

Łuparka do drewna gazowa

Łuparki do drewna gazowe oferują taką samą moc, wytrzymałość i efektywność, jak łuparki elektryczne. Używają gazu jako źródła paliwa. Oznacza to jednak, że warto szukać rozdzielacza kłód o niewielkiej potrzebie konserwacji, który jest łatwy do czyszczenia. Będzie trzeba go wytrzeć, zmienić filtry i naprawić wycieki, więc wybierz taki, który ułatwi Ci życie.

Łuparka do drewna z gazem są najlepszym wyborem, jeśli masz duże ilości drewna, aby dzielić je co sezon, ze względu na ich szybkość i moc. Czasami łatwiej jest przewieźć gdzieś maszynę, niż na odwrót, w takim przypadku łuparka gazowa jest lepsza niż elektryczna, ponieważ nie jest się ograniczonym pod względem lokalizacji czy zasilania. Jednak gaz powoduje emisje, które mogą być szkodliwe, gdy są wdychane w dużych ilościach.

Łuparki ręczne wykonują ciężką pracę, bez kosztów, wymogów konserwacyjnych i emisji związanych z modelami zasilanymi elektrycznie lub gazem. Przynoszą najlepsze z obu rozwiązań. Przystępną cenę i łatwość użycia ręcznych rozgałęźników oraz wygodę i moc hydraulicznego rozdzielacza kłód.


Im większa maszyna tym lepsze efekty.

Łuparki do drzewa hydrauliczne ocenia się na podstawie ich maksymalnej siły hydraulicznej. Jest to wielkość siły wytwarzanej przez tłoki hydrauliczne. Te wartości podaje się w  tonach, a wyższe wartości to większa siła maszyny. W przypadku małych kłód (na przykład o średnicy 12 cali i długości 24 cali) zaleca się 16 lub więcej ton. W przypadku większych kłód, maszyna do łupania powinna mieć większą pojemność, w tym 42 tony, 58 tony i 72 tony.

Te wyższe pojemności znacznie ułatwiają dzielenie twardych i dużych kłód przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności. Maszyny do łupania drewna, które mogą być używane zarówno w pionie, jak i w poziomie, znacznie ułatwią pracę. Ustawienie poziome pozwala łatwo załadować drewno z wysokiego stosu drewna lub z tyłu ciężarówki, a także ułatwia pozycjonowanie kłód w celu uzyskania lepszej precyzji łupania. Ustawienie pionowe pozwala na łatwiejsze ładowanie większych, cięższych kłód i tych, które znajdują się bliżej ziemi. Ogólna zasada wyboru rozmiaru i mocy urządzenia takiego jak łuparka do drewna to: im większa maszyna, tym większa wydajność.

Jedna myśl na temat “Łuparka do drewna – jaką wybrać? – RANKING 2019

  • Sierpień 9, 2019 o 08:55
    Permalink

    Kupiłem łuparkę do drzewa scheppach hl 450 ale niestety jest bardzo niska. Drzewo trzeba rąbać na kolanach bo postawienie jej na stole może nie być bezpieczne.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *