Jak działa czujnik czadu i gazu?

Czujnik tlenku węgla

Technologia wykrywania tlenku węgla różni się trochę od detektora np. dymu. Detektor CO mierzy ilość tlenku węgla i czas ekspozycji. Wykrywacze są zaprojektowane tak, aby wytwarzać sygnał alarmowy, zanim poziom tlenku węgla będzie niebezpieczny. Detektory tlenku węgla wywołują alarm, gdy wyczują pewną ilość tlenku węgla w powietrzu w czasie. Różne rodzaje alarmów są wyzwalane przez różne rodzaje czujników.

 • Czujnik biomimetyczny, w którym specjalny żel zmienia kolor, kiedy absorbuje tlenek węgla, w następstwie uruchamia się alarm.
 • Półprzewodnik z tlenku metalu: gdy układ obwodów krzemionki wykrywa tlenek węgla, obniża oporność elektryczną, oraz uruchamia alarm.
 • Czujnik elektrochemiczny działa w taki sposób, że elektrody zanurzone są w roztworze chemicznym oraz wyczuwają zmiany w prądach elektrycznych, gdy wchodzą w kontakt z dwutlenkiem węgla, a taka zmiana uruchamia alarm.

Po uruchomieniu alarmu czujnik czadu i gazu powinien znajdować się w środowisku wolnym od tlenku węgla, aby zostać użytym ponownie.Czujnik gazu.

Detektory gazu są podzielone na kategorie według rodzaju gazu, który wykrywają:

 • palny
 • toksyczny.

Czujniki te, używają do działania różnej technologii. Niektóre są wyposażone w czujniki katalityczne oraz podczerwone. Wykrywają one gazy palne. Oprócz tego inne posiadają technologie półprzewodników elektrochemicznych oraz tlenków metali. Te zaś wykrywają gazy toksyczne. Czujniki gazu są często urządzeniami zasilanymi bateryjnie. Można spotkać urządzenia przenośne lub stacjonarne. Alarmują o wysokim stężeniu gazu za pomocą szeregu słyszalnych lub widzialnych wskaźników, takich jak alarmy, światła lub kombinacja sygnałów.

Czujnik gazu daje wyraźny alarm, gdy ilość szkodliwego gazu osiągnie ustaloną wartość gdy poziom tlenu stanie się zbyt niski. W zależności od marki i rodzaju czujnika, urządzenie podaje użytkownikowi informacje o tym, jaki gaz jest mierzony oraz jaka jest jego zawartość w powietrzu.

W przypadku czujnika stacjonarnego, czujnik może być podłączony do systemu alarmowego lub systemu kontroli klimatu, aby jakość powietrza była stale monitorowana.
Natomiast przenośne czujniki gazu można podzielić na cztery grupy oparte o trzy konkretne obszary zastosowania:

 • czujniki gazu do pomiaru gazów i palnych oparów
 • detektory do pomiaru ilości tlenu w powietrzu
 • detektory gazu do pomiaru gazów toksycznych
 • wielogazowe do  pomiaru wszystkich trzech powyższych opcji.

Czujnik czadu i gazu

Chociaż detektory gazu oraz tlenku węgla czyli tzw. Czadu, są ogólnie niezawodną technologią, a niektóre modele mogą działać nawet do dziesięciu lat, to skuteczna praca jest zależna od konserwacji urządzenia, kalibracji oraz baterii.

Zastanawiasz się jaki czujnik kupić?

Sprawdź nasz najnowszy http://ranking czujników czadu

Aby przekonać się jak ważnym aspektem jest ochrona przed tlenkiem węgla zapraszam do obejrzenia poniższego filmu:

Jedna myśl na temat “Jak działa czujnik czadu i gazu?

 • Luty 26, 2019 o 20:00
  Permalink

  Czujnik tlenku węgla/gazu jest niezbędny w domu opalanym drewnem, węglem czy gazem. I to nie jeden, w zależności od rozmieszczenia pomieszczeń i kotłowni.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *