Czujnik czadu – gdzie i jak zamontować?

Czujniki czadu

Detektory tlenku węgla są bardzo podobne do detektorów dymu jednak, zamiast szukać śladów ognia, wykrywają niebezpieczny poziom CO. W zależności od marki detektory działają na jeden z trzech sposobów: z czujnikiem biomimetycznym, półprzewodnikiem z tlenkiem metalu lub czujnikiem elektrochemicznym. Detektory biomimetyczne używają żeli, które zmieniają kolor po zaabsorbowaniu pewnej ilości tlenku węgla, a następnie czujnik wydaje alarm. Półprzewodniki z tlenkiem metalu mają układy krzemionkowe, które wykrywają CO i wysyłają sygnały elektryczne w celu wywołania alarmu. Czujniki elektrochemiczne są niekiedy uważane za najlepsze. Używają elektrod zanurzonych w roztworach chemicznych, które wyczuwają zmiany w prądach elektrycznych, gdy obecny jest tlenek węgla, co skutkuje uruchomieniem alarmu.
Kiedy wiadomo już jakie zadanie ma czujnik czadu oraz jak działa, należy poważnie zastanowić się nad miejscem zamontowania. Jest to szalenie istotne, aby urządzenie pracowało w możliwie jak najlepszych dla siebie warunkach. Zamontowanie urządzenie we właściwym miejscu zapewni możliwie najbardziej skuteczny system ostrzegawczy. Czujnik czadu może uratować zdrowie, a także życie. Sprawnie działający system zaoferuje bezstresowy sen, bez obaw o zatrucie.

Gdzie zamontować czujnik czadu?

W różnych krajach zaleca się umieszczenie wykrywacza tlenku węgla w każdej oddzielnej części sypialnej w domu. Można również dodać wykrywacz CO w kuchni i piwnicy, aby zwiększyć bezpieczeństwo. Jednak przede wszystkim warto, umieścić czujniki czadu w pobliżu sypialni, tak aby alarmy były jak najlepiej słyszalne podczas snu.
Jeśli posiada się garaż połączony z domem, można umieścić czujnik czadu przy wejściu. Pojazd, który został uruchomiony w zamkniętym pomieszczeniu, jest częstą przyczyną zatrucia tlenkiem węgla. Lepiej jest być nadmiernie ostrożnym, umieszczając detektory CO w każdym pokoju, podłodze i korytarzu niż cierpiąc na zatrucie tlenkiem węgla.
czujnik czadu i tlenku węgla

Trzeba pamiętać o kilku zasadach

Większość detektorów tlenku węgla skutecznie działa średnio przez około pięć lat. Chociaż żywotność produktu będzie się różnić w zależności od marki i modelu, można w pełni wykorzystać skuteczność wykrywacza, regularnie dokonując czyszczenia z kurzu oraz wszelkich zanieczyszczeń. Dobrym pomysłem wydaje się również comiesięczne testowanie detektora CO. Wiele współczesnych modeli posiada specjalny służący do tego celu przycisk. Gdy natomiast detektor jest starszy, można kupić specjalny zestaw do testowania tlenku węgla, aby upewnić się, że czujnik jest w pełni sprawny. Jeśli jednak wykrywacz nie wyłączy się po przetestowaniu, prawdopodobnie nadszedł czas zakupu nowego urządzenia.
Ostatecznie należy pamiętać o możliwie jak najlepszym zalecanym miejscu, w którym zamontowany będzie czujnik czadu. W zależności od kraju, prawo może stanowić gdzie ma się dane urządzenie znajdować. Bliskość sypialni jest priorytetem, ponieważ alarm musi być jak najlepiej słyszalny. Czasem zaleca się również stosowanie detektorów, które można ze sobą łączyć, aby jeden alarm włączył wszystkie pozostałe, alarmując o niebezpieczeństwie całe gospodarstwo domowe. Ostatecznie tylko zdrowy rozsądek, należyta konserwacja wszystkich urządzeń wydzielających niebezpieczne związki a także sprawna i drożna wentylacja zapewni odpowiednie bezpieczeństwo.

2 myśli na temat “Czujnik czadu – gdzie i jak zamontować?

 • Styczeń 29, 2019 o 11:59
  Permalink

  Czujnik czadu i gazu jest niezbędny w każdym domu. Kosztuje niewiele a może uratować życie!
  Przy czym warto też dodać żeby wystrzegać się tanich chińskich i nadziewanych czujników. Lepiej postawić na sprawdzone firmy i mieć pewność że w razie potrzeby zadziała tak jak powinien.

  Odpowiedz
 • Styczeń 29, 2019 o 22:09
  Permalink

  ok, ale dalej nie wiem jakie urządzenie wybrać? jakie firmy są tymi “dobrymi”?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *