właściwości biotyny

Właściwości biotyny

Na nasz stan zdrowia oraz wygląd działa wiele czynników. Niedobór niektórych z nich wybitnie odbija się na stanie włosów skóry czy paznokci. Do takich środków należy także biotyna, czyli witamina B7.

Co to biotyna

Biotyna jest obecna w tkankach zwierzęcych, jak i roślinnych. Wchodzi w skład witamin z grupy B i jest rozpuszczalna w wodzie. Biotyna jest bardzo niestabilną substancją, która ma dużą wrażliwość na temperaturę, długotrwały kontakt z tlenem, wodą oraz z zasadami. W jej właściwościach znajduje się siarka, która musi być dostarczana organizmowi wraz z pożywieniem. Biotyna jest składana w wątrobie. Bierze udział w procesach przemiany materii, uczestniczy w metabolizmie białek oraz w syntezie kwasów tłuszczowych. Jest niezbędna w procesie wchłaniania witaminy C. Zapotrzebowanie na biotynę wzrasta u dzieci, w sytuacjach zaburzeń trawiennych, podczas przyjmowania antybiotyków i w zaburzeniach krzepliwości.

Właściwości biotyny

Biotyna jest witaminą potrzebną do właściwego funkcjonowania organizmu. Podobnie jak inne witaminy z grupy B, ma ona i ma wpływ na odżywienie komórek włosów, paznokci i skóry. Dochodząc do komórek, zaopatruje je w siarkę, która chroni skórę i włosy. Paznokcie są mocniejsze, a skóra ładniejsza. Biotyna i zawarta w niej siarka wnika bezpośrednio do cebulki włosa, budując ją. Powstrzymuje też siwieniu włosów oraz ich wypatrywaniu.

Witamina B7 uczestniczy w syntezie cukrów, białek i kwasów tłuszczowych. Wspomaga pracę tarczycy oraz bierze udział w tworzeniu protrombiny, która odgrywa ważną funkcję w procesie krzepnięcia krwi.
Biotyna ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie systemu nerwowego, na sprawność i aktywność, dobre samopoczucie oraz na stopień czucia bólu. Współpracuje ze składnikami odpowiedzialnymi za prawidłowe funkcjonowanie mięśni i stawów, znacznie polepszając stan układu kostno-stawowego. Biotyna normuje poziom glukozy we krwi, dlatego jest istotna u osób chorych na cukrzycę.

Niedobór biotyny

Niedobór biotyny w organizmie prezentowany jest dużą ilość objawów, widocznych już gołym okiem. Przede wszystkim pogarsza się stan naszej skóry, która łuszczy się, jest podrażniona, szara, sucha, często pokryta wypryskami. Płytka paznokciowa staje się cieńsza i bardziej podatna na złamania, włosy wypadają i siwieją. Zauważymy też objawy osłabienia, szybkie męczenie się, obniżenie nastroju, a nawet depresję.
Ze strony układu nerwowego może dojść do objawów neurologicznych, prezentujących się zapaleniem stawów, mięśni czy drżeniem kończyn, bólem lub mrowieniem.

Pojawia się podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi, zmiany zapalne w jelitach i inne zaburzenia ze strony układu pokarmowego, takie jak utrata łaknienia, nudności i bóle brzucha.

Skąd brać biotynę

Aby uniknąć niepożądanych skutków niedoboru biotyny, można zażywać ją w postaci naturalnej lub w formie suplementów. W naturze występuje w wątróbce oraz w żółtkach jaj. Wśród wyrobów roślinnych największą ilość biotyny zawierają mąki sojowa, ryżowa i pełnoziarnista, z warzyw marchew, szpinak i pomidory, a oprócz tego orzechy ziemne, włoskie i migdały.
Gdy nie dostarczamy odpowiedniej ilości biotyny wraz z pożywieniem, pijemy dużo kawy lub alkoholu, wtedy musimy pomyśleć o suplementacji. Również, gdy mamy problem z łysieniem, wtedy pomoże biotyna na włosy.

Oceny o suplementach biotyny są raczej dobre. Jednak na rezultaty potrzeba trochę poczekać. Niektórzy zauważają postęp już po dwóch tygodniach, jednak średnio są to dwa miesiące. Właściwym czasem kuracji biotyną, ze względu na powolny wzrost włosów czy paznokci, jest okres sześciu miesięcy.

Dodaj komentarz